Dla kogo ?
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 07 czerwiec 2016 21:21
Kto może ubiegać się o pomoc ?
- Osoby fizyczne, pełnoletnie, posiadające obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, mające miejsce zamieszkania na obszarze realizacji LSR, które nie prowadzą i w okresie 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o przyznanie pomocy nie prowadziły działalności gospodarczej.
Pomocy udziela się z tytułu podjęcia działalności gospodarczej w zakresie:
1. handlu i usług konsumenckich (z realizacji wyłączone są usługi turystyczne: gastronomiczne, noclegowe, rozrywkowe oraz produkcja), działalność dotyczy:
- handlu detalicznego: stacjonarnego, obwoźnego, wysyłkowego,
- świadczenia usług konsumenckich dla mieszkańców: estetycznych-kosmetycznych i fryzjerskich, związanych ze sportem i rekreacją, wszelkich biurowych, związanych z budownictwem, projektowych, naprawczych, transportowych, związanych z IT, księgowych, medycznych i weterynaryjnych, związanych z opieką nad zwierzętami i ich pielęgnacją
2. pozyskiwania i/lub przetwarzania lokalnych surowców i/lub produktów (w ramach przedsięwzięcia nie dopuszcza się pozyskiwania produktów rolnych; dopuszcza się produkcję polegającą na przetwarzaniu wszelkich produktów i surowców),
3. usług turystycznych (noclegowych, gastronomicznych, rozrywkowych poprawiających jakość pobytu turystów).
Pomoc może być przyznana, jeżeli:
1. podjęcie działalności gospodarczej związane jest z samozatrudnieniem oraz utworzeniem mikro lub małego przedsiębiorstwa, co przyczyni się do:
- poprawy życia mieszkańców - w przypadku podjęcia działalności gospodarczej w zakresie handlu i usług konsumenckich,
- większego wykorzystania lokalnych zasobów - w przypadku podjęcia działalności gospodarczej w zakresie pozyskiwania i/lub przetwarzania lokalnych surowców i/lub produktów,
- rozwoju turystyki - w przypadku podjęcia działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych
2. wnioskodawca ubiegający się o uzyskanie premii finansowej według stanu na dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadzi i w okresie ostatnich 3 miesięcy nie prowadził działalności gospodarczej,
3. podjęta działalność gospodarcza będzie realizowana na obszarze realizacji LSR, który obejmuje 15 gmin wiejskich i wiejsko-miejskich w trzech powiatach woj. lubuskiego:
a. w powiecie świebodzińskim gminy: Lubrza, Łagów, Skąpe, Szczaniec, Świebodzin z wyłączeniem miasta Świebodzin,
b. w powiecie międzyrzeckim: Bledzew, Międzyrzecz, Przytoczna, Pszczew, Skwierzyna,
c. w powiecie strzelecko - drezdeneckim: Dobiegniew, Drezdenko, Stare Kurowo, Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn,
4. operacja jest uzasadniona pod względem ekonomicznym i będzie realizowana zgodnie z biznesplanem,
5. operacja będzie realizowana nie więcej niż w 2 etapach, a wykonanie zakresu rzeczowego zgodnie z zestawieniem rzeczowo-finansowym operacji, w tym poniesienie przez beneficjenta kosztów kwalifikowalnych operacji oraz złożenie wniosku o płatność końcową wypłacaną po realizowaniu całej operacji, nastąpi w terminie 2 lat od dnia zawarcia umowy, lecz nie później niż do dnia 31 grudnia 2022 r.
6. operacja nie jest współfinansowana z innych środków publicznych,
7. operacja spełnia wymagania wynikające z obowiązujących przepisów prawa, które mają zastosowanie do tej operacji,
8. osoba ubiegająca się o uzyskanie wsparcia wykaże, że realizacja operacji nie jest możliwa bez udziału środków publicznych.
Jaką pomoc można uzyskać?
- Premia finansowa (płatność ryczałtowa) - 100 000zł wypłacana w dwóch transzach: 80% po podpisaniu umowy i 20% po zakończeniu realizacji operacji.
- Możliwość uzyskania dofinansowania na rozwój przedsiębiorstwa po upływie 24 miesięcy od wypłaty drugiej transzy premii do łącznej maksymalnej wartości pomocy w ramach PROW 2014-2020 równej 300 000zł.